piątek, 3 stycznia 2014

ELEGANT OUTFIT/ SKATER SKIRT.

Hello in New Year! How is your mood and well-being in 2014? I hope that you all started it perfect in the way you wanted. I had really nice evening in company of my beloved: parents and boyfriend. I must to confess that it was my best start of the year and I greeted NY with a grin. And first time in my life I made new year's resolutions. I never did them before, cause always after max one month enthusiasm was gone and nothing left from my resolutions. But now I see how one and only beloved person can change our world. How much energy to life can give and tune positively, so I believe that with his support I can accomplish anything. And of course instead of "2014 please be good to me" please try to make  by your own this year the best. Squeeze out 100% from 2014.
Outfit which I show you on pics I wore for dinner on 24th of December. During those Christmas we were totally lazy, spent quality time together with family. We didn't take too much photos of outfits during our stay in Poland. And this outfit we took on second day of Christmas. For this special occasion I decided to go for classic, but in my own thought. I wore black skater skirt and white t-shirt. For this I chose a sweater with tiny silver sequins, big necklace ( I know you saw it already in a couple of posts, but the reason is I don't have too big collection of jewellery and this necklace suits everything). And I also experimenting with a hairstyle. Something else for a change. :)
Witam Was w Nowym Roku! Jak Wasze nastroje i samopoczucie w 2014? Mam nadzieję, że wszyscy zaczęliście go idealnie, w dobrym towarzystwie i w sposób taki jaki sobie zaplanowaliście. Ja spędziłam bardzo przyjemny wieczór w domu w towarzystwie rodziców i ukochanego. Przyznam, że to było moje najlepsze rozpoczęcie roku i przywitałam go z szerokim uśmiechem. I pierwszy raz w życiu mam jakieś postanowania noworoczne. Nigdy wcześniej ich nie robiłam, bo po maxymalnie miesiącu mój zapał znikał i z postanowień były nici. Ale teraz widzę jak wiele może zmienić ta jedna jedyna osoba. Ile może dać energii do życia i nastrajać pozytywnie, więc wierzę, że z Jego wsparciem uda mi się wszystko zrealizować. I oczywiście zamiast "2014 please be good to me" proszę postarajcie się sami o to by był najlepszy. Wyciśnijcie z niego 100%. 
Outfit, który prezentuję na zdjęciach to tak naprawdę mój strój z wigilii. W te święta rozleniwiliśmy się okropnie, nie chciało nam się wychodzić z łóżek albo schodzić z kanapy, także zdjęć z setami z Polski naprawdę niewiele. Wigilijny zestaw sfotografowalismy dopiero w drugi dzień świąt. Postawiłam na klasykę, ale taką w moim wydaniu. Wybrałam czarną rozkloszowaną spódnicę tzw. skater skirt oraz białą koszulkę. Do tego wybrałam srebrny sweter z malutkimi cekinami, wielki naszyjnik (zgadza sie, widzicie go w co drugim poście, ale jakoś złożyło się tak, że po pierwsze nie mam zbyt wielkiej kolekcji biżuterii, a po drugie ten naszyjnik pasuje do wszystkiego). A także poeksperymentowałam z fryzurą. Coś innego dla odmiany. :)
Instagram
                        


photos by my P. <3

silver sweater- River Island | skirt- New Look | coat, necklace, tights- Primark | t-shirt, boots- H&M.

6 komentarzy: